سخت افزار

باتری لپ تاپ ها چند ساعت شارژ نگه می‌دارد؟

اینکه باتری لپ تاپ چند ساعت شارژ نگه میدارد، یکی از سوالات رایج خریداران و صاحبان این دستگاه‌هاست. اگر در فضای وب جستجو کنید که باتری لپ‌تاپ چند ساعت باید کار کند، ممکن است با اعداد مختلفی مانند 7، 8 و یا حتی 10 ساعت روبرو شوید. اما واقعیت این است که برای مدت زمان شارژ نگه داشتن باتری لپ‌تاپ نمی‌توان عدد دقیقی را ذکر کرد.

برای اینکه ببینیم باتری لپ تاپ ایسوس، لنوو، ایسر و… چند ساعت شارژ نگه میدارد، باید به فاکتورهای مشخصی توجه کنیم. در ادامه این فاکتورها را توضیح داده‌ایم.

نوشته های مرتبط:

باتری لپ تاپ چند ساعت شارژ نگه میدارد؟

متوسط زمان کار بیشتر باتری‌های فول شارژ (یعنی یک باتری در یک مرحله شارژ آن به 100 درصد رسیده است و آداپتور از برق جدا شده) بین 1.5 تا حدود 6 ساعت است.

باتری لپ تاپ

در وهله اول، میزان شارژ نگه داشتن باتری لپ‌تاپ به ظرفیت آن بستگی دارد (میلی آمپر ساعت یا mAH که ظرفیت کل باتری است). هرچه مقدار mAH بزرگتر باشد، باتری برای مدت بیشتری کار می‌کند. بعد از این مورد، اینکه به طور دقیق باتری لپ‌تاپ چند ساعت باید کار کند، به مدل لپ تاپ و برنامه‌هایی که روی آن اجرا می‌شوند بستگی دارد.

باتری لپ‌تاپ چند ساعت باید کار کند؟ فاکتورها

همان‌طور که در بخش قبل گفتیم، دوام باتری به موارد دیگر به جز ظرفیت آن نیز بستگی دارد. برای نمونه:

برنامه‌های درحال اجرا

تعداد برنامه‌های باز شده و نرم‌افزارهایی که لپ تاپ شما در حال اجراست، یکی از فاکتورهایی است که تعیین می‌کند باتری لپ تاپ چند ساعت شارژ نگه میدارد. وقتی برنامه‌های بیشتری باز و در حال اجرا باشند، لپ تاپ به انرژی بیشتری احتیاج دارد. دراین شرایط بدیهی است که تخلیه باتری سریع‌تر اتفاق بیفتد.

مطالب مرتبط
کارت گرافیک Nvidia چه رابطه‌ای با قیمت بیت کوین دارد؟

ابعاد و روشنایی صفحه

باتری لپتاپ‌هایی با صفحه نمایش بزرگتر برای مدت کمتری شارژ را در خود نگه می‌دارند. یک عامل دیگر که بر مدت زمان شارژ نگه داشتن باتری لپ تاپ تأثیر می‌گذارد، روشنایی صفحه نمایش است. بزرگترین عامل دشارژ سریع باتری در بیشتر لپ تاپ‌ها صفحه نمایش است. کاهش نور صفحه می‌تواند تا حدود 1 ساعت به عمر باتری اضافه کند.

باتری لپ تاپ

تعداد چرخه‌ها شارژ

با شروع چرخه‌های شارژ و تخلیه، ظرفیت باتری به‌طور طبیعی و به‌مرور لپ‌تاپ کاهش می‌یابد. یعنی باتری به اندازه زمانی که نو بوده است، نمی‌تواند شارژ را نگه دارد. به صورت میانگین، ظرفیت باتری‌ها در حدود 450 تا 512 چرخه اول تغییر خاصی نمی‌کند.

اما پس از آن شروع به از دست دادن ظرفیت خود برای نگه داشتن شارژ می‌کند. در نتیجه تعداد ساعات شارژ نگه داشتن باتری لپ‌تاپ نیز کاهش می‌یابد.

سن باتری لپ‌تاپ

ابنکه باتری لپ تاپ چند ساعت شارژ نگه میدارد با سن آن نیز رابطه مهمی دارد. به همان دلیلی که در مورد قبل ذکر کردیم (افزایش چرخه‌های شارژ و دشارژ)، و همچنین اتفاقات دیگر مانند ضربه دیدن قطعه، نگهداری نامناسب و … در طول استفاده.

استفاده از اینترنت

اتصال لپ‌‎تاپ به اینترنت از طریق Wi-Fi فعال باتری آن را سریع‌تر تخلیه می کند. برای جلوگیری از این مسئله، در صورت امکان برای دسترسی به اینترنت از کابل LAN استفاده کنید.

باتری لپ‌تاپ چند ساعت باید کار کند

جمع بندی

همان‌طور که گفتیم، عدد دقیقی برای اینکه باتری لپ تاپ چند ساعت شارژ نگه میدارد، وجود ندارد. شما می‌توانید لپ تاپ خود را در حین یک کار معین تست کنید، و مدرت زمان شارژ نگه داشتن باتری لپ تاپ را به‌طور تقریبی محاسبه کنید.

مطالب مرتبط
پورت HDMI یا DisplayPort: کدام یک را برای نمایشگر استفاده کنم؟

اکثر باتری‌های لپ تاپ حدود 2 سال پس از شروع استفاده شروع به خراب شدن می‌کنند (عمر باتری‌ها معمولا 2 تا 4 سال در نظر گرفته می‌شود). این زمان بسته به کاربرد شما متفاوت است. اگر این مطلب برای شما مفید بود آنرا به اشتراک گذاشته و در قسمت دیدگاه نظرتان را برای ما بنویسید.

https://tinyurl.com/2s3vezz2https://1da.ir/nHEWUx
https://bit.ly/3sbOIgLhttps://cutt.ly/kY2JDdz
https://1ea.ir/oSypChttp://iwo.ir/90yi4

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا