راهنما خرید

راهنمای خرید کولر گازی ایستاده + درباره کولر گازی ایستاده + بررسی مزایا و معایب آن

گرمای شدید هوا در این چند سال گذشته سبب شده تا زندگی بدون سیستم‌های سرمایشی، تقریبا غیرممکن شود. افراد با توجه به شرایط محیطی، متراژ فضا، نوع کاربری محیط و… نوع کولر خود را انتخاب می‌کنند. کولرهای گازی یکی از انواع سیستم‌های سرمایشی است که از محبوبیت بسیاری بین افراد برخوردار است. کولرهای گازی نیز انواع مختلفی دارد. یکی از سبک‌های آن‌ها کولر گازی ایستاده می‌باشد. متاسفانه تمام افراد با آن‌ها و نوع کاربری‌شان آشنا نیستند. شاید برای خیلی‌ها این سوال مطرح شود که فرق این دستگاه‌ها با کولرهای گازی دیواری چیست؟ مصرف برق این دو کولر چه فرقی با یکدیگر دارند؟ قیمت کدام یک به صرفه‌تر است؟ کولر گازی ایستاده برای منازل مناسب‌تر است یا دیواری؟ آیا مدل‌های ایستاده نیز قابلیت گرمایشی دارند؟امروز در این مقاله می‌خواهیم‌ به تمام این سوالات پاسخ دهیم.


فهرست مطالب


کولر گازی ایستاده چیست؟

کولر گازی ایستاده نوعی دیگر از کولر گازی ها است که طراحی متفاوتی با اسپلیت های دیگر دارد و به صورت ایستاده بر روی زمین قرار می گیرد. کولر گازی های ایستاده اندازه نسبتا بزرگی دارند و در دو نوع یک تکه و دو تکه یا اسپلیت طراحی و عرضه می شوند. در مدل یک تکه کمپرسور و پنل با هم و به صورت یک پارچه طراحی شده اما در نوع اسپلیت، کمپرسور و کندانسور جدا از پنل و در فضای بیرون و در جای مخصوصی نصب می گردد.

کولر گازی ایستاده

در مکانهایی با مساحت بالا امکان نصب چندین پنل وجود ندارد بنابراین شما می توانید به جای آن از این نوع کولرها استفاده کنید که هم فضای کمتری را اشغال می کند، هم از نظرطراحی و شکل ظاهری زیباتر است و هم از نظر اقتصادی نیز به صرفه تر می باشد و با صرف هزینه و انرژی کمتری می توانید فضای بیشتری را خنک کنید.

مطالب مرتبط
راهنمای خرید ماشین لباسشویی + معرفی ویژگی های برتر لباسشویی های سامسونگ

معرفی انواع کولر گازی ایستاده

کولرهای گازی ایستاده در مقایسه با سایر کولر ها دارای کاربرد بسیار متفاوتی است. از آنها می توان در مکان های مختلفی استفاده کرد. در صورتی که امکان نصب کولرهای پنجره ای را ندارید می توانید از مزیت این محصولات بهره‌مند شوید. کولرهای گازی ایستاده دارای انواع مختلفی هستند. در بررسی راهنمای خرید کولر گازی ایستاده، در نظر داریم به انواع آنها بپردازیم. کولرهای گازی ایستاده در دو دسته‌ی کلی طبقه بندی می شوند.

برخی از آنها فقط به عنوان سیستم سرمایش عمل می کنند ولی برخی دیگر هم به عنوان سیستم سرمایش و هم به عنوان سیستم گرمایش فعالیت دارند. از نمونه های نوع دوم می توان در تمام سال استفاده کرد. کولرهای ایستاده به عنوان کولرهای کم مصرف شناخته می شوند و دارای کیفیت مطلوبی هستند.البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله راهنما خرید ماشین ظرفشویی سامسونگ را بخوانید.

مهمترین ویژگی کولرهای گازی ایستاده چیست؟

مهمترین ویژگی کولر گازی ایستاده چیست؟ کولرهای گازی ایستاده به دلیل ویژگی های مطلوبی که دارند توانسته اند فروش بالایی به دست آورند. در ادامه در نظر داریم به برخی از مهمترین ویژگی‌های این محصول بپردازیم. در صورتی می توانید از عملکرد کولرهای ایستاده به خوبی بهره‌مند شوید که نمونه های اصل را در اولویت قرار دهید. از اصلی ترین ویژگی های کولرگازی ایستاده می توان موارد زیر را نام برد:

 1. داشتن ظاهری زیبا و همچنین منحصر به فرد.
 2. داشتن کمپرسورهای اسکرال پرقدرت.
 3. مصرف میزان انرژی پایین.
 4. دارا بودن فیلتر تصفیه هوا و داشتن خوشبوکننده.
 5. قابلیت رطوبت زدایی بالا.
 6. کم صدا و البته کم استهلاک بودن.
 7. قدرت فوق العاده زیاد به منظور خنک کنندگی و البته گرم کنندگی سریع.
 ویژگی کولرهای گازی

کولرهای گازی ایستاده از نظر ابعاد در مقایسه با کولرهای دیگر، بزرگتر هستند. البته به دلیل داشتن قدرت زیاد در بسیاری از مکان های صنعتی می توان از آنها استفاده کرد. برای محیط های بزرگ، توصیه می شود این نوع از کولرها انتخاب شود.مهمترین کاربرد آنها در اماکن صنعتی، مذهبی و مجتمع های گوناگون است. این کولرها در بین کولرهای صنعتی دسته بندی می شوند. در مبحث راهنمای خرید کولر گازی ایستاده توصیه می شود که آنها را برای استفاده در اماکن بزرگ سفارش دهید.البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله راهنما خرید تلویزیون ال جی را بخوانید.

مطالب مرتبط
بررسی ویژگی های تلویزیون های سامسونگ + آشنایی با قابلیت های جدید تلویزیون های سامسونگ در سال 2022

مزیت خرید کولرگازی ایستاده چیست؟

خرید کولرگازی ایستاده چه مزیتی دارد؟ کولرهای گازی ایستاده با استفاده از فناوری های نوین تولید می شوند و دارای مزایای فوق العاده ای نسبت به کولرهای گازی دیگر هستند. از اصلی ترین مزیت خرید کولر گازی ایستاده می توان موارد زیر را نام برد:

 • ظرفیت سرمایش
 • ظرفیت گرمایش بالا
 • داشتن فیلتر های تصفیه ی هوا و البته یون زدایی
 • امکان تعویض فیلتر ها
 • مجهز بودن به کنترل از راه دور
 • پرتاب باد در چهار جهت
 • دارا بودن نمایشگر دیجیتال به منظور نمایش دمای محیط
 • مجهز بودن به انواع کمپرسور های اسکرال، پیستونی و البته روتاری

تفاوت کولر گازی دیواری و ایستاده چیست؟

مهمترین تفاوت کولرهای گازی ایستاده و دیواری چیست؟ در مبحث راهنمای خرید کولر گازی ایستاده در نظر داریم به برخی از مهمترین تفاوت کولرهای گازی دیواری و ایستاده نیز بپردازیم. توجه کنید هر چه قدرت و توانایی موتور یک کولر بیشتر باشد در این صورت مصرف انرژی آن نیز بیشتر خواهد بود.

دیواری و ایستاده

با این توصیف مشخص می شود که مصرف انرژی کولرهای ایستاده بیشتر است زیرا آنها دارای موتور و کمپرسور بزرگتری هستند. اگر به دنبال خرید نمونه های کم مصرف هستید مدل هایی را در اولویت قرار دهید که درجه B می باشند. صدای فن کولرهای گازی ایستاده نیز در مقایسه با نمونه های دیواری زیاد است. به همین دلیل آنها برای همه ی محیط ها گزینه ی خوبی نیستند.کولرهای گازی دیواری از آنجایی که بر روی دیوار نصب می شوند قابلیت این را دارند که همه ی محیط را به صورت یکنواخت خنک سازند.البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله راهنما خرید ماشین ظرفشویی ال جی را بخوانید.

مطالب مرتبط
ظرفشویی ال جی بهتر است یا سامسونگ؟ + مقایسه ماشین ظرفشویی ال جی و سامسونگ

شباهت کولرهای گازی ایستاده و دیواری چیست؟

خیلی از افراد تصور می‌کنند که کولر گازی ایستاده ، فقط از یک بخش داخلی تشکیل شده‌اند و یونیت خارجی ندارند و به راحتی می‌توانند آن‌ها در محیط جا به جا کنند. در صورتی که این یک باور غلط است و این‌ سبک از‌کولرهای گازی نیز مانند کولرهای دیواری، از دو‌ بخش تشکیل شده‌اند که باید بخش بیرونی آن‌ها را نیز مانند سبک‌ دیواری در فاصله‌ای نصب کنید که در راندمان و عملکرد کولر، مشکلی ایجاد نکند.

سیستم کارکرد و عملکرد هر دو سبک کاملا یکسان می‌باشد و سیستم کمپرسور مشترکی دارند.

بررسی ظرفیت های کولر گازی ایستاده

ظرفیت کولرهای گازی ایستاده از مهمترین نکاتی است که در این کولرهای گازی مورد بررسی قرار می گیرد. اگر ظرفیت کولرهای ایستاده متناسب با ابعاد محل مورد نظر ما نباشد در این صورت نمی توان از مزیت آنها بهره مند شد.

به عنوان مثال اگر کولر گازی دارای ظرفیت کمتری باشد در این صورت نمی تواند محیط را خنک سازد. ظرفیت بیشتر آن نیز سبب اتلاف انرژی مصرفی خواهد شد. در ادامه می توانید اطلاعاتی در مورد ظرفیت این کولر با متراژ مختلف به دست آورید:

متراژ بر حسب m۲ظرفیت کولر گازی ایستاده یا اسپلیت
تا 70 متر مربعتا ظرفیت 36000
تا 80 متر مربعتا ظرفیت 45000
تا 120 متر مربعتا ظرفیت 60000
بیش از 150 متر مربعتا ظرفیت 90000

مصرف کدام کولر گازی بیشتر است؟

قائدتاً برای خنک کردن یک فضای ۵۰۰ متری، به نسبت یک محیط ۱۰۰ متری، به انرژی بیشتری نیاز است. در نتیجه این یک امر بدیهی است که مصرف کولرهای ایستاده بیشتر باشد. اما این را در نظر بگیرید که برای خنک کردن یک محیط ۵۰۰ متری، به چندین کولر دیواری نیاز می‌باشد که در مجموع مصرف آن‌ها بیشتر از یک کولر ایستاده خواهدشد. با این توضیحات به این نتیجه می‌رسیم که مصرف بالای اسپیلت‌های ایستاده مقرون به صرفه می‌باشد. اما حتما به این نکته دقت کنید که از کولرهای با گرید انرژی A استفاده کنید.

مطالب مرتبط
بهترین کامپیوتر‌های کوچک در سال ۲۰۲۳

صدای فن کولر گازی ایستاده:

به غیر از ابعاد و ظرفیت بسیار بالای اسپیلت‌های ایستاده که آن‌ها را برای مصرف خانگی نامناسب می‌کنند، صدای زیاد فن آن‌ها نیز عامل دیگری می‌باشد. این صدای بلند در محیط‌های تجاری و بزرگ خیلی به گوش نمی‌رسند اما در محیط‌های منزل، به شدت آزاردهنده خواهندبود. این عوامل سبب شده تا این کولرها اصلاً برای استفاده مسکونی مناسب نباشند.

نکات قابل توجه هنگام نصب اسپیلت‌های ایستاده:

معمولا کولر‌های ایستاده قدیمی که از ظرفیت‌های بالا برخوردارند، از برق‌های سه فاز ۳۸۰ ولت و آن‌هایی که ظرفیت پایینی دارند از برق تک فاز ۲۲۰ ولت استفاده می‌کنند اما با پیشرفت تکنولوژی، اسپیلت‌های ایستاده به صورت تک فاز و اینورتر تولید می‌شوند.کمپرسور کولر گازی ایستاده، در حین کار گرمای زیادی تولید می‌کنند. به همین دلیل لازم است تا آن‌ها را در بیرون و‌مکانی مناسب نصب کنید تا گرمای آن‌ها وارد محیط نشود.

سخن پایانی

شما در این مقاله با راهنمای خرید کولر گازی ایستاده آشنا شدید. همچنین از مزایا و معایب خرید آن آگاه شدید. اگر سوال یا نظری دارید آن را در کامنت مطرح کنید تا در اسرع وقت توسط ما جواب داده شود.

سوالات متداول

تعریف تهویه مطبوع چیست؟

ایجاد شرایط آسایش انسان در محیط های مختلف از طریق اجرای عملیات بر روی هوا از قبیل افزایش و کاهش دما٬ تغییر رطوبت و کاهش میزان گازها و ترکیبات مضر موجود در هوا .

تفاوت کولر های آبی و گازی در چیست؟

کولرهای آبی با تبخیر رطوبت و تبدیل گرمای محسوس محیط به گرمای نهان٬ دمای محیط را کاهش می دهند ولی اساس کار کولر گازی به این صورت است که٬ وجود مبرد با دمای پایین در لوله های اواپراتور(یونیت داخلی) و مکش هوای گرم محیط بوسیله فن و گذر این هوا از بین لوله های اواپراتور سبب سرمایش هوای محیط می شود و گرمای دفع شده ی محیط توسط مبرد جذب شده و این گرما طی سیکلی از کندانسور به محیط خارج دفع می شود.

مطالب مرتبط
۸ لپ‌تاپ برتر در سال ۲۰۲۳ | بهترین لپ‌تاپ‌های بازار کدام هستند؟

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا