راهنما خرید

بررسی و راهنمای خرید بهترین تلویزیون های Samsung 2022

اگر به فکر خرید یکی از تلویزیون های سامسونگ هستید، ممکن است در میان تنوع زیاد محصولات این شرکت سردرگم شوید. در این زمان، دسترسی به یک راهنمای خرید تلویزیون سامسونگ، می تواند به بسیاری از سوال های شما، در رابطه با امکانات ، فناوری ها و کاربردهای تلویزیون های سامسونگ پاسخ دهد. در این مقاله به عنوان راهنمای خرید تلویزیون Samsung، به بررسی فناوری و معیارهای اصلی انتخاب تلویزیون از هر برندی و مشخصاً برند سامسونگ اشاره می کنیم.


فهرست مطالب


معیارهای اصلی در راهنمای خرید تلویزیون Samsung

برای تصمیم گیری و خرید تلویزیون سامسونگ مناسب نیاز به مقایسه محصولات سامسونگ داریم و برای مقایسه نیاز به معیار. در این مقاله به بررسی معیارهای انتخاب تلویزیون Samsung می پردازیم که شامل موارد زیر می شود:

 • اندازه صفحه نمایش
 • فاصله ایده آل نشیمن از تلویزیون
 • فناوری صفحه نمایش
 • کیفیت تصویر
 • گستره دید
 • رابط کاربری
 • اتصالات
 • طراحی و فرم

اندازه صفحه نمایش تلویزیون Samsung

وقتی حرف از خرید تلویزیون Samsung جدید به میان می آید، اولین نکته ای که به ذهن خریداران رجوع می کند، اندازه تلویزیون است.انتخاب درست اندازه تلویزیون می تواند نقش مهمی هم در دکوراسیون منزل و همچنین تجربه شما از تماشای فیلم و تلویزیون داشته باشد. اما قبل از هر چیزی بهتر است به مفهوم اندازه مورب و همچنین ابعاد واقعی تلویزیون بپردازیم.

تلویزیون Samsung

وقتی اندازه تلویزیون را با اینچ بیان می کنیم، به فاصله دو گوشه بالا و پایین نمایشگر (تنها صفحه نمایش و نه بدنه) در جهت های مخالف اشاره می کنیم که مانند یک وتر صفحه نمایش تلویزیون را به دو مثلث تقسیم می کند. دقت کنید که این اندازه تنها به صفحه نمایش اشاره دارد و در عمل حاشیه های تلویزیون در این اندازه لحاظ نمی شود. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله راهنما خرید تلویزیون سامسونگ را بخوانید.

اندازه صفحه نمایش در تلویزیون با یک نسبت ثابت افزایش پیدا می کند. تصویر زیر به مقایسه و درک بهتر این اندازه ها کمک می کند. همانطور که در تصویر مشاهده می کنید اختلاف اندازه بین تلویزیون 49 یا 50 اینچ و تلویزیون 60 اینچ بسیار بیشتر از نسبت عددی است که در ذهن ما شکل می گیرد.

فناوری صفحه نمایش تلویزیون های Samsung

سامسونگ در کنار شرکت هایی همچون ال جی یکی از پیشگامان تولید فناوری های جدید صفحه نمایش بوده است. این روند در طول 23 سال گذشته، در تولیدات شرکت سامسونگ قابل مشاهده است. در حال حاضر تلویزیون های اصلی و پر فروش سامسونگ در بازار ایران بر پایه 3 فناوری عرضه می شوند.

تلویزیون های LCD که قدیمی ترین فناوری سامسونگ در میان این سه دست است. تلویزیون های LED که فناوری تقریباً مشابهی با تلویزیون های LCD دارند با این تفاوت که بر تولید روشنایی در این آنها، از لامپ های LED استفاده شده است. البته این تلویزیون ها در طول سال های بعد تولید، به فناوری های دیگری نیز مجهز شدند که کیفیت تصویر و تولید رنگ مشکی را در آنها تا حد زیادی افزایش داد.

و در نهایت تلویزیون های QLED، که در سال 2017 و در رقابت با تلویزیون های OLED ال جی تولید شدند و محبوبیت بسیار زیادی را پیدا کردند.  اما نکته اصلی تفاوت میان این فناوری ها و مزیت های ناشی از این تفاوت هاست که پیش از خرید تلویزیون سامسونگ باید به آنها توجه کرد.

مطالب مرتبط
راهنمای خرید ماشین لباسشویی + معرفی ویژگی های برتر لباسشویی های سامسونگ

1. فناوری LCD

تلویزیون LCD بر مبنای صفحه نمایش کریستال مایع (Liquid Crystal Display) شکل گرفته است. همانطور که می دانیم، برای دیدن رنگ به نور نیاز داریم. در تلویزیون نیز منبع نور وجود دارد. این منبع نور در تلویزیون های قدیمی و یا پروجکشن از یک منبع واحد تولید می شد، اما در تلویزیون های ال سی دی و بعدها در تلویزیون های ال ای دی با تحول زیادی روبرو شد. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله راهنما خرید تلویزیون سونی را بخوانید.

در نسل های بعدی از ماتریس ها یا ستون های عمودی و افقی استفاده شد. این خاصیت به تولید دقیق رنگ مشکی که در بخش های بعدی به آن می پردازیم کمک زیادی کرد. نور پس از تابیده شدن باید از فیلتر تولید رنگ، که در اینجا کریستال مایع است عبور  می کند. در هر پیکسل کریستال سه رنگ وجود دارد. رنگ قرمز (RED)، سبز (GREEN) و آبی (BLUE) که به رنگ های RGB معروف هستند.

در بخش های بعدی با دقت تولید طیف رنگ SRGB بیشتر آشنا می شویم. در صورتی که کریستال مایع در پشت هریک از این رنگ ها پیچیده شود، نور مسدود شده و آن رنگ تولید نمی شود، اما اگر کریستال مستقیم باشد نور عبور کرده و رنگ تولید می شود. ترکیب و یا عملکرد منشور گونه هر کریستال می تواند رنگ های دیگر را تولید کند.

2. فناوری LED

فناوری تلویزیون های LED نیز تا حد زیادی به تلویزیون های LCD شباهت دارد. اما استفاده از LED به عنوان منبع نور چند ویژگی به همراه دارد که گزینه های بهتری را برای خرید تلویزیون سامسونگ در اختیار شما قرار می دهد. اول اینکه در تلویزیون های LED، به علت کوچک بودن منبع نور، امکان تولید گرید یا ماتریس های نور پس زمینه دقیق تر وجود دارد.

دوم اینکه با امکان خاموش شدن تنها یک بخش از ال ای دی ها در مقایسه با نسل های اولیه که در آن یک نور واحد در کف یا بالای تلویزیون وجود داشت، امکان تولید ناحیه های کاملاً تاریک را ایجاد کرد تا امکان تولید رنگ مشکی مطلق را ایجاد کند. مصرف برق کمتر و تولید حرارت کمتر از دیگر ویژگی های تلویزیون های ال ای دی است.

مطالب مرتبط
 راهنمای خرید ماشین ظرفشویی ال جی  + معرفی برنامه های ماشین ظرفشویی ال جی 

3. فناوری QLED

تکنولوژی کوانتوم دات (Quantum Dot) در تلویزیون‌ها با قرار دادن یک لایه یا یک فیلم از نقطه‌های کوانتومی روی نور پس‌زمینه‌ی یک پنل ال ‌ای ‌دی معمولی کار می‌کند. لایه‌ی مورد بحث از ذرات بسیار ریزی تشکیل شده است. هر کدام از این ذرات با توجه به ابعاد بین ۲ تا ۱۰ نانومتری، نور جداگانه‌ای از خود ساطع می‌کند.

ابعاد این ذرات، طول موج نور ساطع ‌شده از آن ‌ها را تعیین می‌کند و از این طریق رنگ‌ های مختلف ایجاد می‌شوند. سامسونگ مدعی شده است که نقطه‌ های کوانتومی می‌توانند بیش از یک میلیارد رنگ مختلف تولید کنند. در نسل سوم تلویزیون‌های کوانتوم دات که QLED نامیده می‌ شوند؛ ذرات، تغییر یافته‌اند و حالا مجهز به هسته‌های آلیاژ فلزی جدید و بدنه‌ی فلزی شده‌اند.

این تغییر باعث می‌شود رنگ‌ها واقعی‌تر تولید شوند و علاوه بر این، دقت رنگ‌ها در روشنایی زیاد بالاتر رود. فناوری QLED در عمل تفاوت چندانی با فناوری SUHD سامسونگ ندارد و تغییر نام درآن بیشتر جنبه های تبلیغاتی دارد. علاوه بر این برای خرید تلویزیون سامسونگ، نسل جدید تر این فناوری با نام Neo QLED از مینی LED برای تولید نور استفاده می کند، در بازار موجود است.

رنگ مشکی مطلق و استاندارد HDR Samsung

در تلویزیون های جدید مفهومی با عنوان نواحی تاریک (Dimming Zones)، از اهمیت زیادی برخوردار است. این ویژگی نقشی اساسی در تولید رنگ مشکی مطلق و کاهش نشتی نور و یا رنگ در لبه های اشیاء در تصویر دارد و و این محصولات را به بهترین گزینه های خرید تلویزیون سامسونگ تبدیل می کند.البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله راهنما خرید تلویزیون ال جی را بخوانید.

برای درک بهتر این مفهوم دوباره سری به فرایند تولید تصویر در تلویزیون های ال سی دی،  ال ای دی و QLED می زنیم. در تلویزیون های ال سی دی اولیه از یک منبع نور که تمام صفحه را روشن می کرد استفاده میشد. و کریستال های مایع امکان عبور نور را تعیین می کردند تا رنگ ایجاد شود. علی رغم کیفیت بالاتر تصویر نسبت به تلویزیون های CRT، یک مشکل در این صفحه نمایش ها به چشم می خورد.

تلویزیون Samsung

وقتی نور به کل صفحه نمایش به صورت مداوم تابیده می شود، همیشه در مکان هایی که کریستال اجازه عبور نور را نمی دهد، رنگ مشکی به خاکستری تیره تبدیل می شود، زیرا نور همیشه در حال تابش به این کریستال است و امکان نشت مقدار مشخصی از نور در آن وجود دارد.(درست مانند زمانی که پشت یک برگه پرینت شده سیاه، نور قوی بتابانید). در نسل های بعدی و به خصوص در ال ای دی ها، این فناوری به نوار قابل مدیریت نور در پایین صفحه تبدیل شد. با استفاده از این روش، صفحه تلویزیون به ستون هایی تقسیم شد، که نور توسط تلویزیون در آنها کنترل می شد.

مطالب مرتبط
بهترین ایربادهای بی‌سیم در سال ۲۰۲۳

این روش از نسخه های اولی بهتر بود اما هنوز در فضای اطراف سوژه، رنگ مشکی مطلق ایجاد نمی شد. در ادامه کارشناسان اقدام به تولید گرید و ماتریس های ال ای دی کردند. با این روش امکان ایجاد نور در یک منطقه مشخص فراهم شد، تا مناطق دیگر صفحه نمایش به رنگ مشکی واقعی تری دسترسی پیدا کنند.

کیفیت تصویر تلویزیون Samsung

کیفیت تصویر مستقیماً با عوامل مطرح شده در بالا در ارتباط است. در کل برای تعریف کیفیت تصویر تلویزیون ها در تمامی برندها، دسته بندی مشخصی وجود دارد. ساده ترین تلویزیون ها در ایران به کیفیت HD مجهز هستند.این همان کیفیتی است که برنامه های کانال های مختلف تلویزیون با آن در حال پخش هستند.

البته در حال حاضر پخش تنها یک کانال در حالت 4K خبر از تغییر این روند در آینده ای نزدیک می دهد. کیفیت FHD در 2 رزولوشن، کیفیت QHD در 2 رزولوشن، کیفیت 4K یا UHD در 1 رزولوشن و در نهایت کیفیت 8K مواردی هستند  که در تلویزیون های سامسونگ در اختیار شما هستند. با افزایش کیفیت از HD به 8K رزولوشن صفحه نیز بیشتر می شود.

یعنی شما در 1 سانتیمتر مربع از صفحه نمایش تعداد بیشتری پیکسل تصویر در اختیار خواهید داشت. به این ترتیب با افزایش تعدادپیکسل در کیفیت ها بالاتر، شما به وضوح بیشترتصویر دسترسی پیدا می کنید. برای همین در صورتی که به دنبال خرید تلویزیون سامسونگ با ابعاد بزرگ هستید، به سراغ تلویزیونی بروید که توانایی پخش تصاویزی با کیفیت 4K و یا 8K را داشته باشد.

گستره دید

یکی از مواردی توصیه شده در راهنمای خرید تلویزیون Samsung، بررسی گستره دید تلویزیونی است که انتخاب کرده اید. این مسئله در خانواده هایی با تعداد اعضای بیشتر از دو نفر نمود بیشتری پیدا می کند. زیرا در این حالت در اغلب موارد دو نفر از اعضای خانواده از زاویه غیر عمود مشغول به تماشای تلویزیون می شوند.

در صورتی که تلویزیون مورد نظر به گسترده دید فوق عریض (Wide Viewing Angle) مجهز نباشد، نفرات کناری از کیفیت کمتری از تصویر بهره مند می شوند که می تواند بسیار دلسرد کننده باشد. پس در هنگام خرید و انتخاب مدل های مختلف به این نکته توجه کنید.

مطالب مرتبط
بهترین برندهای کامپیوتر در سال ۲۰۲۳

در مدل های QLED یا SUHD با چنن مشکلی مواجه نخواهید شد. پس اگر مدل انتخابی شما یکی از این مدلهاست، می توانید با خیال راحت خرید کنید. اما در صورتی که قصد خرید مدل های ساده تر و قدیمی تر تلویزیون های سامسونگ را دارید، بهتر است قبل از خرید، مشخصات تلویزیون را در سایت سامسونگ که به زبان فارسی نیز موجود است بررسی کنید.

رابط کاربری تلویزیون Samsung

در کل تلویزیونهای سامسونگ را به دو دسته هوشمند و غیر هوشمند تقسیم می کنیم. در تلویزیون های غیر هوشمند، شما با محدودیت های زیادی روبرو هستید و رابط کاربری نیز از امکانات کمتری برخوردار است. به همین دلیل شما در تلویزیونهای غیر هوشمند، به کدک های کمتری برای پخش ویدئو دسترسی دارید.علاوه بر این امکان استفاده از اپلیکیشن های استریم و پخش آنلاین فیلم در این تلویزیون ها وجود ندارد.

ضمن اینکه به علت محدودیت های کنترل، علی رغم امکان دسترسی به مرورگر در بسیاری از این تلویزیون ها، کاربری دشوار آن باعث شده تا طرفداران زیادی پیدا نکنند. در مقابل در تلویزیون های هوشمند شما به انبوهی از امکانات دسترسی دارید.تلویزیون های هوشمند سامسونگ از یکی از  محصول خود Samsung ، سیستم عامل و رابط کاربری تایزن استفاده می کنند.

شما در این سیستم عامل، به امکان گشت و گذار آن در صفحات وب، تماشای آنلاین فیلم در سایت ها و اپلیکیشن های استریم فیلم، امکان نصب اپلیکیشن های سرگرمی و بازی و کاربردی، پخش آنلاین و آفلاین موسیقی، پخش فرمت های مختلف فیلم با زیرنویس و امکان انتخاب صوت و زیرنویس هایس مختلف در فیلم، امکان انتقال و اشتراک گذاری تصویر از موبایل و کامپیوتر به تلویزیون، و بسیاری موارد دیگر دسترسی دارید.در کل برای خرید تلویزیون Samsung، انتخاب تلویزیون هوشمند در هر شرایطی نیست به تلویزیون غیر هوشمند توصیه می شود. در صورتی که از تلویزیون غیر هوشمند استفاده می کنید، بهتر است از یک اندروید باک برای هوشمند سازی تلویزیون خود استفاده کنید.

اتصالات Samsung

پورت ها و اتصالات نقش مهمی در کاربری و خرید تلویزیون Samsung این محصولات بازی می کنند. در صورتی که تلویزیون به اتصالات مورد نیاز شما برای وصل کردن دستگاه های مختلف دسترسی نداشته باشد، کاربری آن به شدت محدود شده و شما در عمل با محدودیت های آزار دهنده ای مواجه می شوید.

برای مثال، فرض کنید که شما دارای آخرین نسل کنسول بازی هستید ، به علت نبود پورت  HDMI مناسب، عملاً امکان استفاده از نرخ بروزرسانی بالا در تلویزیون خود را در هنگام بازی نداشته باشید. این نقص در عمل نه تنها عملکرد تلویزیون را تحت تاثیر قرار می دهد، بلکه شما را از ویژگی های مهم کنسول بازی نیز محروم می کند. به همین دلیل در هنگام خرید به این موارد توجه کنید:

 • تعداد کافی پورت HDMI برای اتصال دستگاه های مختلف
 • استفاده از آخرین فناوری های HDMI مانند HDMI 2.1 برای کنسول های بازی
 • استفاده از فناوری ARC برای اتصال هوشمند سینمای خانگی یا کنسول ها
 • استفاده از پورت AV یا آنالوگ یا Component برای دستگاه های قدیمی
 • استفاده از تیونر و امکان اتصال مستقیم آنتن بدون نیاز به ستاپ باکس
 • استفاده از خروجی های صدا دیجیتال یا اپتیک برای سیستم های صوتی 5.1 یا 7.1 Surround
 • استفاده از بلوتوث و وای فای برای اتصالات بی سیم
 • استفاده از اتصال LAN بای اتصال کابلی شبکه و اینترنت (این اتصال از ثبات بیشتری برخوردار است)
 • پورت USB به تعداد کافی برای اتصال انواع حافظه و تماشای محتوای تصویری در تلویزیون یا ضبط تصویر تلویزیون در هارد اکسترنال
مطالب مرتبط
ماشین لباسشویی ال جی بهتره یا سامسونگ؟ + تفاوت لباسشویی ال جی و سامسونگ چیست؟

طراحی و فرم Samsung

سامسونگ یکی از متنوع ترین مجموعه های تلویزیون را روانه بازار کرده است. سری Frame و Serif با ظاهری هنری بیشتر شبیه به یک تابلوی هوشمند آثار هنری هستند که می توانند کیفیتی بی نهایت یک تلویزیون هم در اختیار شما قرار می دهند. اگر در خرید تلویزیون سامسونگ، به دنبال تکمیل دکوراسیون منزل شیک خود با یک تلویزیون خاص و منحصر به فرد هستید، این دو سری نیاز های زیبایی پسندانه شما را در کمال برطرف می کنند.

تلویزیون های منحنی نیز برای مدتی در میان محصولات Samsung دیده شدند، اما خیلی زود از مرکز توجه خارج شدند. این اتفاق برای تلویزیون های سه بعدی نیز رخ داد. توصیه ما به شما در خرید تلویزیون سامسونگ، دوری از این فناوری هاست، زیرا علی رغم خاص بودن آنها، محدودیت هایی را نیز به شما تحمیل می کنند.

برای مثال در تلویزیون های منحنی، تماشاگران کناری با محدودیت بیشتری مواجه می شوند. همچنین تلویزیون های سع بعدی تنها برای تعداد محدودی از فیلم ها کاربرد دارد و در عمل روند تولید نسخه های سه بعدی فیلم ها متوقف شده است. پس شما در خرید این تلویزیون، هزینه هنگفتی را برای قابلیتی فراموش شده صرف می کنید.

سخن پایانی

شما در این مقاله با راهنمای خرید تلویزیون سامیونگ آشنا شدید. همچنین از ویژگی های بهترین تلویزیون های سامسونگ 2022 آگاه شدید. اگر سوال یا نظری دارید آن را در کامنت مطرح کنید تا در اسرع وقت توسط ما جواب داده شود.

سوالات متداول

تلویزیون های اقتصادی سامسونگ رو چه جوری بشناسیم؟

تلویزیون های سری کریستالی و برخی تلویزیون های سری Q محصولات اقتصادی هستند.

 آیا تلویزیون های کریستالی برای گیم مناسب هستند؟

اگر منظور شما گیم به صورت حرفه‌ایه خیر، چون از نظر سخت افزاری و نرم افزاری توانایی هندل بازی های سنگین گرافیکی رو ندارند.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا