سخت افزار

تفاوت رم DDR3 و DDR4 چیست؟

سال ٢٠١٢ نسل چهارم از حافظه های دینامیکی دستیابی تصادفی معرفی شدند. (DRAM: Dynamic random access memory) تفاوت اصلی رم DDR3 و DDR4 در سرعت انتقال داده است. در ادامه به بررسی دقیق تر این موضوع می پردازیم.


فهرست مطالب

  1. تفاوت ساختاری
  2. تفاوت سرعت انتقال
  3. بررسی سرعت نو سازی
  4. اختلاف ظرفیت ها
  5. تفاوت میزان توان مصرفی
  6. تفاوت قیمت
  7. نکات تکمیلی
  8. سخن پایانی
  9. سوالات متداول

١. تفاوت ساختاری رم DDR3 و DDR4

ظاهر رم های DDR3 و DDR4 با هم متفاوت هستند. در طراحی و معماری درونی رم های DDR3 از دو مسیر برای انتقال داده استفاده شده است. اما یکی از مسیرها دارای پهنای باند بیشتری است.

برای رم های DDR4 نیز دو مسیر برای انتقال داده وجود دارد، اما تقریبا پهنای باند در نظر گرفته شده برای آن ها یکسان است. در شکل پایین دو نسل قبلی رم ها نیز معرفی شده اند تا تفاوت ظاهری آنها مشخصا باشد.

تفاوت رم DDR3 و DDR4

٢. تفاوت سرعت انتقال داده

رم های DDR3 (Double Data Rate ) مدل ها و استاندارد های گوناگونی دارند. مقدار انتقال داده را با Transfer rate مشخص می کنند. واحد آن MT/S می باشد. یعنی تعداد کاراکترهای انتقال داده شده در یک ثانیه.

برای قدیمی ترین مدل رم DDR3 این مقدار ٨٠٠ و برای جدیدترین مدل های آن ٢١٣٣ می باشد. در حالیکه در رم های DDR4 این مقدار بین ١۶٠٠ تا ٣٢٠٠ می باشد.

٢.١. پهنای باند

در حالتی که به بررسی سرعت انتقال داده می پردازیم لازم است تا پهنای باند رم ها را نیز مورد بررسی قرار دهیم. واحد اندازه گیری پهنای باند رم مقدار بیت های انتقال داده شده در یک ثانیه می باشد. (Bit-rate per second)

مطالب مرتبط
کارت گرافیک Nvidia چه رابطه‌ای با قیمت بیت کوین دارد؟

در قدیمی ترین رم های DDR3 این مقدار ۶۴٠٠ و در رم های جدیدتر DDR3 به ١٧٠۶۶ می رسد. برای رم های DDR4 این مقدار بین ١٢٨٠٠ تا ٢۵۶٠٠ متغیر است.


٣. سرعت رفرش شدن

یکی از مهمترین عوامل تاثیر گذار در سرعت رم ها مقدار Clock rate آن است. هر چه این مقدار بیشتر باشد سرعت رم نیز بیشتر می باشد. در رم های DDR3 این مقدار حدود ١٠٠ تا ٢۶۶ مگا هرتز می باشد. برای رم های DDR4 این مقدار بین ٢٠٠ تا ۴٠٠ مگا هرتز می باشد.


۴. ظرفیت رم

در ساخت رم های DDR3 محدودیت هایی وجود داشت. همچنین این رم ها علاوه بر لپ تاپ ها و کامپیوترهای جدید بر روی اغلب لپ تاپ ها و رایانه های قدیمی نیز نصب شده اند. لپ تاپ قدیمی به معنی وجود مادربرد قدیمی است. خیلی از مادربردهای قدیمی نیز توانایی پشتیبانی از مقادیر بالای رم را نداشتند.

رم های DDR3 در اندازه های مختلف تولید شدند. این مقادیر بین ۵١٢ مگا بایت تا ٨ گیگا بایت می باشد. اما رم های DDR4 مخصوص لپ تاپ ها و کامپیوترها جدید تولید شده اند. اندازه آنها بین ۴ تا ١۶ گیگا بایت می باشد.

DDR4DDR3
512MB
4GB1GB
8GB2GB
16GB4GB
8GB

۵. مصرف توان رم ها

یکی از بهبودهایی که در نسل چهارم رم ها حاصل شد این بود که مصرف توان آنها کاهش چشم گیری یافت. میانگین مصرف توان رم های DDR3 حدود ١.۵ وات است اما در رم های DDR4 این مقدار به ١.٢ وات کاهش یافته است.


۶. تفاوت قیمت رم DDR3 و DDR4

به طبع با توجه به امکانات و بهبودهایی که در رم DDR4 اتفاق افتاده است هزینه ای بیشتر نسبت به رم های DDR3 در بر دارد. تکنولوژی ساخت این دو رم تقریبا متفاوت است و هزینه ساخت رم DDR4 کمی بیشتر از های DDR3 می باشد. یکی از عوامل افزایش قیمت آن این موضوع می باشد.

مطالب مرتبط
راهنمای جامع ارتقا سخت افزار لپ تاپ و کامپیوتر

٧. تفاوت رم DDR3 و DDR4 از نگاهی دیگر

چون این مطلب به صورت عمومی نوشته شده است به برخی از ویژگی ها فنی اشاره نشده است. چراکه خواننده باید با تکنولوژی ساخت و معماری سیستم تا حد زیادی آشنایی داشته باشد. معیارهایی مانند Cycle time یا CAS Latency وجود دارد که در سرعت رم ها تاثیر گذار است.

یکی از معیارهای تعیین کننده برای انتخاب رم مناسب در سیستم های بزرگ مانند هاست ها یا سرورها مشخصه Timing آنهاست. این شاخصه دارای سه مقدار است به نام های CL-tRCD- tRP که مشخص کننده کلاس ساخت و نحوه چنیش قطعات داخلی رم می باشد. معمولا این سه مقدار اعدادی یکسان هستند. در رم های DDR3 این اعداد بین ۵ تا ١۴ می باشد و برای رم های DDR4 بین ١٠ تا ٢۴ می باشد.

٧.١. نکات تکمیلی

ممکن است هنگام خرید یا مشاهده مدل رم ها با یک سری حروف و عدد روبرو شوید. این حروف و اعداد نشانگر کلاس طراحی و کلاس ساخت رم می باشد. معمولا مدل های کم مصرف را جدا سازی می کنند.


٨. سخن پایانی

امیدواریم توانسته باشیم که اطلاعات مفیدی در اختیار شما قرار داده باشیم. در لپ تاپ ها و کامپیوترهایی که ما روزانه استفاده می کنیم، تفاوت چندانی بین رم DDR3 و DDR4 وجود ندارد. این اختلاف زمانی مشخص است که پردازنده سیستم مشغول پردازشی سنگین در زمانی طولانی باشد.

منابع:
DDR3
DDR4


٩. سوالات متداول


آیا رم DDR4 سریع تر از DDR3 می باشد؟

بله، به دلیل بهبود در ساختار رم DDR4 سرعت انتقال داده تا حد زیادی بیشتر شده است.

مطالب مرتبط
پردازنده Xeon چیست ؟
تفاوت اصلی رم دی دی آر ۴ با دی دی آر ٣ چیست؟

تفاوت عمده آن در سرعت انتقال داده است. اما مواردی مانند توان مصرفی، تفاوت قیمت و پهنای باند نیز وجود دارد.

آیا رم DDR4 بهتر است؟

اگر شما قصد دارید کارهای رندرینگ و بازی انجام دهید بهترین انتخاب DDR4 می باشد. اما در حد کارهای معمولی و روزانه تفاوت چندانی را احساس نمی کنید، فقط هزینه ای اضافه روی دست شما می گزارد.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا