سخت افزار

تفاوت ، فرق و مقایسه نمایشگر مات و براق در لپ تاپ های مختلف

پس از توسعه لپ تاپ ها و کامپیوترهای خانگی یکی از مهمترین بحث ها نوع نمایشگر بود. چراکه اصلی ترین خروجی دستگاه است. جنس و عملکرد نمایشگر یکی از معیارهای کاربران برای انتخاب لپ تاپ است. در این مطلب به صورت مفصل به بررسی تفاوت های میان نمایشگر مات و براق خواهیم پرداخت.


فهرست مطالب


مقدمه

نمایشگرهای لپ تاپ به صورت کلی به دو دسته تقسیم می شوند. یکی نمایشگرهای لمسی و دیگری نمایشگرهای معمولی است. نمایشگرهای معمولی و لمسی دارای خصوصیاتی مانند IPS، PPI یا . . . هستند که به کاربر نشان می دهد کیفیت ارائه شده توسط این نمایشگر به چه صورتی است.

با این حال نباید غافل شد که فاکتورها و عوامل زیادی در کیفیت یک نمایشگر دخیل است. از مهمترین آن ها می توان به حفظ کنتراست، وضوح و غلظت رنگ، میزان روشنایی و . . . می توان نام برد.


١. تعاریف مهم

برخی از اصطلاحات پر کاربرد را در اینجا به صورت فصل توضیح خواهیم داد تا در صورت برخورد با آن ها بتوانید از این اصطلاحات و اعداد کنار آن ها، اطلاعات مورد نیاز خود را استخراج کنید.

١.١. IPS

یکی از مهمترین عوامل در کیفیت یک نمایشگر IPS بودن آن است. in-plane switching یا به اختصار IPS به حالتی گفته می شود که اگر کاربر از هر زاویه ای به نمایشگر نگاه کند کیفیت تصویر از بین نرود. به تصویر پایین نگاه کنید تا این تفاوت را احساس کنید:

تفاوت نمایشگر IPS وعادی
تفاوت نمایشگر IPS وعادی

١.٢. PPI

این اصطلاح به معنی این است که در هر اینچ از نمایشگر چند پیکسل وجود دارد. Pixel per inch یا به اختصار PPI یکی از معیارهای کیفیت تصویر است. هر چه این تراکم بالاتر باشد کیفیت تصویر بالاتری ارائه خواهد شد.

تراکم پیکسل در نمایشگر

١.٣. نرخ رفرش یا refresh rate

این معیار یک نشانگر است برای اینکه مشخص کند که یک نمایشگر در ثانیه قادر به نمایش چند تصویر است. هر چه این مقدار بزرگتر باشد، نمایشگر قادر است تا تعداد تصاویر بیشتری در یک ثانیه را نمایش دهد. یکی از تفاوت نمایشگر مات و براق در نوع و نرخ بازیابی تصویر است.

تفاوت refresh rate نمایشگر مات و براق
نرخ بازیابی یا refresh rate یکی از عوامل تاثیر گذار در کیفیت نمایشگرهاست.

١.۴. نسبت ابعاد تصویر

این ویژگی بیشتر به پردازنده و کیفیت تصویری که ارائه می دهد برمی‌گردد تا جنس نمایشگر. به عنوان مثال پردازنده های اینتل معمولا تصاویر را با نسبت ابعاد ١۶:٩ نمایش می دهند. اما دستگاه هایی مانند سرفیس بوک ها این نسبت برابر ٣:٢ می باشد. این اعداد از تقسیم تعداد پیکسل افقی بر عمود حاصل می شود.

مطالب مرتبط
بهترین و با کیفیت ترین لپ تاپ ها برای دیدن فیلم کدامند؟

١.۵. anti-reflex

این خاصیت یکی از ویژگی های تعیین کننده در انتخاب نمایشگر است. زمانی که نور به نمایشگر برخورد می کند خیلی از نمایشگرها آنرا بازتاب می دهند. این کار باعث پایین آمدن کیفیت تصویر می شود مخصوصا زمانی که در برابر نور خورشید باشد. اما ویژگی anti-reflex باعث می شود تا این بازتاب به حداقل برسد و تصویر خیلی کم کیفیت خود را از دست بدهد.

تفاوت نمایشگر مات و براق

١.۶. مات بودن یا براق بودن

نمایشگر مات تقریبا دارای خصوصیت anti-reflex بودن است؛ اما با این تفاوت که معمولا نمایشگرهای مات به دلیل وجود لایه‌ای که باعث می شود تا بازتاب به حداقل برسد، کمی افت کیفیت تصویر دارند. اما نمایشگرها براق با وجود اینکه بازتاب زیادی دارند اما کیفیت تصویر را حفظ می کنند.


٢. تفاوت نمایشگر مات و براق

به صورت کلی نمایشگرها در دو نوع براق (glossy) و مات (matte) طراحی و عرضه می‌شوند. هر یک از این صفحه نمایش‌ها در شرایط گوناگون عملکرد متفاوتی را نسبت به یکدیگر به همراه خواهند داشت. یکی از عمده‌ترین و اصلی‌ترین تفاوت‌های عملکردی مابین این دو نوع از نمایشگر مربوط به وضوح آن‌ها در شرایط تابش نور مستقیم است.

مقایسه نمایشگر مات و براق

٢.١. تفاوت‌ اصلی نمایشگر‌ مات و براق

پیش از بیان تفاوت‌های مابین این دو نوع زا صفحه نمایش بهتر است نقاط مشترک و شباهت‌های این دو نمایشگر را مرور کنیم. در واقع هر دو نمایشگر نوع مات و براق از پنل ال سی دی (lcd) بهره‌مند هستند. تنها تفاوت مابین این دو صفحه نمایش مربوط به پوششی است که بر روی پنل ال سی دی آن‌ها لحاظ خواهد شد؛ بنابراین به طور کلی از نظر ساختار صفحه نمایش‌های مات و براق تقریبا شبیه به یکدیگر بوده و از طراحی مشابهی بهره‌مند هستند.

مطالب مرتبط
مقایسه پردازنده AMD Ryzen و Intel Core (آپدیت 2023)

٣. صفحه نمایش مات یا براق؟

صفحه نمایش‌های براق ضریب کنتراست و شفافیت رنگی بیشتری را به همراه دارند. توزیع رنگ در این نمایشگرها به طرز اشباع تر و شدیدتری انجام شده و نقاط سیاه رنگ در آن عمیق‌تر به نظر می‌رسند؛ اما متاسفانه تابش نور مستقیم به این نوع نمایشگرهای منجر به بازتاب نور ساطع شده می‌شود و این امر در شرایط خاصی می‌تواند فوق‌العاده آزاردهنده باشد.


بدترین و آزاردهنده‌ترین شرایطی که در قبال استفاده از نمایشگرهای براق با آن مواجه خواهید بود مربوط به شرایطی است که در محیط خارج از منزل و تحت تابش نور مستقیم آفتاب قرار داشته باشید. در این شرایط تقریبا محتوای به تصویر کشیده شده بر روی صفحه نمایش دستگاه شما غیرقابل تشخیص و مشاهده خواهد بود. این موضوع می‌تواند به امری فوق‌العاده آزاردهنده و غیرقابل تحمل مبدل گردد.

به منظور مقابله با این موضوع، صفحه نمایش‌های مات پا به دنیای نمایشگرها نهادند. صفحه نمایش‌های مات از پوشش منحصر به فرد ضد بازتاب نوری بهره‌مند هستند که به موجب آن در شرایط تابش نور مستقیم به نمایشگر بازتابی صورت نگرفته و نهایتا از این طریق محتوای نمایشگر کاملا قابل مشاهده خواهند بود؛ اما صفحه نمایش‌های مات به موجب بهره‌مندی از پوشش ضد بازتاب نور تا حدی تیره و مرده به نظر می‌رسد و شادابی تصویر صفحه نمایش‌های براق را به همراه ندارند.

در شرایطی که شما وارد یک فروشگاه می‌شوید عموما نور محیطی به گونه‌ای تنظیم شده که صفحه نمایش‌های نوع براق جذابیت بیشتری را برای شما به همراه خواهند داشت؛ اما دقت داشته باشید که اگر بنا به هر دلیلی در محیط کاری خود چه در داخل و چه در خارج از ساختمان با تابش نور زیادی مواجه هستید، نمایشگرهای نوع براق گزینه‌ی مناسب به منظور خرید به شمار نرفته و بهتر است که شما از صفحه نمایش‌های مات استفاده نمایید. در سمت مقابل با توجه به این که صفحه نمایش‌های نوع مات حساسیت به نور کمتری داشته و در قبال بازتاب نور مقاومت بیشتری را از خود نشان می‌دهند، اگر در محیط‌های کم نور فعالیت می‌کنید انتخاب نمایشگرهای براق گزینه‌ی بهتری برای شما محسوب خواهند شد.

مطالب مرتبط
بررسی امکانات و کاربردهای Surface Pen

۴. سخن پایانی

امیدواریم که مطلب ارائه شده راهنمای مناسبی برای انتخاب نمایشگر باشد. هر چند که در اکثر لپ تاپ ها با توجه به وجود امکانات و خصوصیات نمایشگر مات، از نمایشگر مات با کیفیت بالا استفاده می شود و لپ تاپ های لمسی به دلیل اینکه باید بتوانند حساسیت بالاتری داشته باشند از لایه های اضافی استفاده نمی شود و نمایشگر به صورت براق خواهد بود.

سعی کردیم که به صورت مفصل به بررسی تفاوت و فرق های نمایشگر مات و براق بپردازیم. در انتها اگر نظر یا پیشنهادی دارید با ما در میان بگذارید.

منبع


سوالات متداول


فرق اصلی ال سی دی مات با براق در چیست؟

تفاوت اصلی این نمایشگرها در کیفیت تصویر و به خصوص در بازتاب نورها می باشد. نمایشگر مات از بازتاب نورهای اضافی و مزاحم جلوگیری می کند. اما نمایشگر براق مناسب لپ تاپ های لمسی است.

نمایشگر براق بهتر است یا مات؟

نمی توان گفت که کدام نمایشگر بهتر است. بنابر نیاز کاربر می تواند انتخاب کند. اما به صورت کلی لپ تاپ های لمسی از نمایشگر براق استفاده می کنند و در لپ تاپ های گیمینگ از نمایشگرهای مات با ویژگی آنتی رفلکس استفاده می شود.

چه مشخصاتی در کیفیت نمایشگر مهم است؟

مهمترین ویژگی ها : خاصیت IPS بودن است. ویژگی PPI که نشان می دهد در هر اینچ چند پیکسل وجود دارد. همچنین نرخ بازیابی تصویر یا refresh rate

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا