سخت افزار

کارت گرافیک Nvidia چه رابطه‌ای با قیمت بیت کوین دارد؟

بالا رفتن قیمت ارز دیجیتال عوارض جانبی زیادی دارد. به عنوان مثال باعث افزایش قیمت کارت گرافیک Nvidia شده است. هر چند که کارت‌های گرافیکی برای استخراج طراحی نشده‌اند، اما استفاده‌ی فراوانی در این حوزه دارند.

شرکت انویدیا (Nvidia) یکی از بزرگترین شرکت‌های تولید کننده سخت افزار و به خصوص کارت گرافیک‌های مخصوص بازی و کارهای رندرینگ است. حتی طی چند سال اخیر با اضافه کردن امکانات زیادی باعث به وجود آمدن یک تجربه‌ی کاربری عالی برای گیمیرها شده است. اگر اهل بازی‌های گرافیکی باشید حتما تجربه‌ی بازی اکشن اول شخص را داشته‌اید. بازی کردن با گرافیک RTX یک تجربه‌ی بسیار عالی را برای کاربر به وجود می‌آورد.

با این حال، از بین تمام برنامه‌های کاربردی جدید برای GPUها در سال‌های اخیر، هیچ‌کدام به‌طور مسلم تأثیری بزرگ‌تر از ارزهای رمزنگاری‌شده و بیت‌کوین (BTC-USD) بر پردازنده‌های گرافیکی نداشته است. بسیاری از ارزهای دیجیتال دیگر مانند اتریوم و ریپل وجود دارند، اما بیت کوین است که به چهره ارزهای دیجیتال تبدیل شده است. به عبارت دیگر، بیت کوین به عنوان یک پرچمدار در حوزه‌ی ارزهای دیجیتال تبدیل شده است و بقیه‌ی ارزها را بر اساس ارزش Bit-coin می‌سنجند.

ارتباط قیمت بیت کوین و کارت گرافیک

بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال در ماه‌های اخیر پس از یک دوره ضعف، رشد جدیدی از خود نشان داده‌اند. برخی از مردم ممکن است تعجب کنند که چنین توسعه‌ای چه تأثیری بر شرکتی مانند انویدیا خواهد داشت. می توان این بحث را مطرح کرد که هیچ شرکت سهامی عام به اندازه انویدیا تحت تأثیر رونق و رکود کریپتو (رمز نگاری) قرار نگرفت.


رابطه‌ی بیت کوین و کارت گرافیک Nvidia

جنسن هوانگ، مدیرعامل انویدیا در تویتی اعلام کرد که انویدیا تا چه اندازه تحت تاثیر ارزهای دیجیتال قرار گرفته است:

واضح است که ما شگفت زده شدیم. علاقه مردم به ارزهای دیجیتال بیشتر از آن چیزی است که انتظار داشتیم. در بازه‌ای قیمت‌ها شروع به کاهش کردند. ما انتظار داشتیم که خیلی سریع‌تر ارزش کارت‌های گرافیکی کاهش پیدا کند. در ضمن زمانی که کاهش قیمت روی داد، انتظار داشتیم تقاضا خیلی سریع‌تر افزایش یابد.

متن کامل فراخوان درآمد حاوی این بیانیه را می توانید در اینجا بیابید. بنابراین، اگر ارزهای دیجیتال تاثیر زیادی بر انویدیا داشته باشند که توسط خود انویدیا تایید شده است، پس ارزش این را دارد که بپرسیم اگر بیت کوین و سایر ارزهای رمزنگاری شده به یک روند صعودی دیگر ادامه دهند، چه تاثیری بر انویدیا خواهند داشت.

مطالب مرتبط
پرینتر سه بعدی چیست؟توضیحات کامل و انواع روش های آن

تاثیر بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال بر انویدیا

با بالا رفتن قیمت بیت کوین، تقاضا برای بیت کوین افزایش یافت. پس باید ماینرهای جدید پاسخگوی تقاضای خریداران باشد. به همین منظور ماینرهای جدید باید در زمانی کوتاه می‌توانستند مقدار بیشتری بیت کوین استخراج کنند. پردازنده‌های گرافیکی پیشرفته Nvidia یا AMD راه‌حل خوبی هستند. زیرا عملکرد آنها کاملا مطابق آنچه بود که استخراج کنندگان می‌خواستند.

استخراج‌کنندگان رمزارز سرمایه‌گذاری زیادی در «مراکز داده» خود انجام دادند. اغلب این مراکز به پردازنده‌های گرافیکی پیشرفته (کارت گرافیک Nvidia) مجهز بودند. در نتیجه فروش انویدیا همانطور که در جدول زیر مشاهده می شود افزایش یافت. نه تنها فروش افزایش یافت، بلکه قیمت GPU نیز افزایش یافت. زیرا برخی از مدل‌ها به دلیل تقاضای بیش از حد کمیاب شدند.

تصادفی نیست که افزایش سهام انویدیا از نیمه دوم سال 2015 با افزایش انفجاری قیمت بیت کوین همزمان شد. با افزایش قیمت بیت کوین، سهام انویدیا نیز رشد کرد. نمودار زیر قیمت سهام انویدیا و تغییرات قیمت Bit-coin را نشان می‌دهد. هر دو از جایی که قبلا بودند، حتی پس از اصلاح در سال 2018 بسیار بالاتر هستند.

تغییرات قیمت کارت گرافیک Nvidia
تغییرات قیمت بیت کوین (سیاه رنگ)
تغییرات قیمت کارت‌های گرافیکی انویدیا (قرمز رنگ)

بررسی تغییرات قیمتی Bit-Coin و کارت گرافیک Nvidia

بیت کوین از حدود 250 دلار در نیمه دوم سال 2015 به حدود 20000 دلار در اواخر سال 2017 رسید. در کمتر از 30 ماه تقریبا 8000 درصد افزایش یافت. در همین بازه زمانی، سهام انویدیا از حدود 20 دلار به حدود 200 دلار رسید. به جرات می‌توان گفت که ارزهای رمزنگاری شده مانند بیت کوین در کمک به رشد سهام انویدیا موثر بوده‌اند.

مطالب مرتبط
مقایسه و تفاوت هارد SSD و HDD چیست؟

تغییرات احتمالی در راه

قیمت بیت کوین در اواخر سال 2017 پس از چندین سال افزایش به اوج خود رسید. با این حال سال 2018 برای بیت کوین متفاوت بود. در پایان آن سال قیمت‌ها تقریبا 80 درصد سقوط کرد و به حدود 4000 دلار رسید. اما نشانه‌هایی وجود دارد که نشان می‌دهد بیت کوین ممکن است در مراحل اولیه چیزی باشد که احتمالا به روند صعودی دیگری تبدیل می‌شود.

اگر اینطور باشد، انویدیا می‌تواند از مزایای آن بهره مند شود. اما عملکرد گذشته نشانگر نتایج آینده نیست. برای تعیین اینکه چقدر احتمال دارد که کارت گرافیک Nvidia تقویت شود، باید نگاهی به این موضوع بیندازیم که چرا ارزهای دیجیتال در وهله اول به انویدیا روی آوردند.


چرا از کارت گرافیک Nvidia برای ماینینگ ارز دیجیتال استفاده می‌شود؟

ماینر کریپتو (رمزنگاری) محدود به استفاده از GPU نیست. گزینه های مختلفی برای انتخاب وجود دارد و رایج ترین آنها عبارتند از:

  • واحدهای پردازش مرکزی یا CPU
  • واحدهای پردازش گرافیکی یا GPU
  • آرایه‌های دروازه‌ای قابل برنامه ریزی در میدان یا FPGA
  • مدارهای مجتمع یا ASIC مخصوص برنامه

همه این گزینه‌ها با مجموعه‌ای از جوانب مثبت و منفی خود همراه هستند. بسته به ارز رمزنگاری مورد نظر می‌توان گزینه‌ی مد نظر را انتخاب کرد.

در اوایل کار این امکان فراهم بود که افراد به کمک CPU رایانه‌های شخصی خود شروع به استخراج ارز کنند. اما با افزایش چشمگیر حجم محاسبات برای هش کردن، باید استخراج بیت کوین را به مزرعه‌های ماینینگ انتقال داد.

کارت گرافیک Nvidia

برای کارهای محاسباتی شدید می‌توان از CPU ها بهره گرفت. علاوه بر این، ASIC های طراحی شده برای بیت کوین بر خلاف سه گزینه دیگر در اوایل در دسترس نبودند. FPGA ها را می‌توان به جای ASIC ها استفاده کرد، اما آنها به اندازه ASIC مقرون به صرفه نیستند. با این وصف که امکان برنامه زیری مجدد دارند. همه این عوامل با هم ترکیب شدند تا کارت گرافیک Nvidia را به محبوبیت برساند.

مطالب مرتبط
سخت افزار مورد نیاز برای ویندوز 11 (روش‌های بررسی)
توانایی انجام محاسبات ریاضیقیمت مناسب نسبت به سایر گزینه‌هاقابلیت برنامه ریزی

چرا رمزارزها ممکن است این بار برای انویدیا مفید نباشند

با این حال، زمان تغییر کرده است و GPU ها جای خود را به ASIC های اختصاصی برای استخراج بیت کوین داده‌اند. به عنوان مثال، ASIC های طراحی شده توسط Bitmain یک نمونه‌ی عالی است.

پردازنده‌های گرافیکی و ASIC اکنون دو روش ترجیحی برای استخراج ارزهای دیجیتال هستند و هر دو مزایا و معایب خود را دارند. به عنوان مثال، اثبات کار بیت کوین به الگوریتم هش SHA-256 متکی است که ASIC ها می‌توانند کارآمدتر از GPU ها انجام دهند. اگر سرعت و مصرف انرژی مهم ترین هستند، ASIC ها باید اولین گزینه باشند.

از طرف دیگر، منطق در ASIC ها ثابت است و نمی‌توان آن را تطبیق یا ارتقا داد. اگر تغییراتی در الگوریتم‌های مورد استفاده ایجاد شود، ASIC ها اساسا بی‌فایده می‌شوند. در مقابل، پردازنده‌های گرافیکی عمر طولانی‌تری دارند، زیرا احتمال منسوخ شدن آن‌ها مانند ASIC نیست. این می‌تواند برای ماینرهای ارزهای دیجیتال مفید باشد. زیرا به آنها زمان بیشتری برای بازگرداندن سرمایه خود می‌دهد.

با این اوصاف، کسب سود در استخراج کریپتو به دلایل مختلف به طور فزاینده‌ای دشوار می‌شود. ماینرهای بیت کوین تحت فشار هستند تا سودآور باقی بمانند. این امر باعث شده است که مقرون به صرفه ترین روش‌ها را برای استخراج در اولویت قرار دهند. این شامل جابه‌جایی مزرعه‌ها به مکان‌هایی است که هزینه برق پایینی دارند. اما استفاده از ASIC در هر زمان ممکن است. افزایش قیمت کریپتو به ماینرها برای استفاده از GPU ها آزادی عمل می‌دهد، اما منحنی سود اغلب به نفع ASIC ها خواهد بود.

تغییرات قیمتی بیت کوین

چنین روندی در کریپتو به نفع طراحان ASIC است، اما برای تامین‌کنندگان GPU مانند انویدیا چندان مثبت نیست. با این وجود، هنوز جایی برای کارت گرافیک Nvidia در کریپتو وجود دارد. زیرا ASIC برای همه ارزهای دیجیتال در دسترس نیست. علاوه بر این، برخی از ارزهای دیجیتال تغییرات مکرری در الگوریتمHهای خود ایجاد می کنند که استفاده از ASIC را بسیار دشوار می کند.

مطالب مرتبط
تفاوت، بررسی و مقایسه کارت گرافیک GTX و Quadro - RTX (آپدیت 2023 + ویدیو)

تأثیر ارزهای دیجیتال بر انویدیا در آینده محدود خواهد شد

اگر رمزنگاری ارزها به همین منوال روبه افزایش باشد، انویدیا باید افزایش متوسطی داشته باشد. زیرا تقاضا برای پردازنده‌های گرافیکی افزایش می‌یابد. با این حال، بعید به نظر می رسد که افزایش کریپتو به تکرار افزایشی که چند سال پیش داشت، برسد. برخلاف سال‌های گذشته، کارت گرافیک Nvidia در رقابت با مانند ASIC و FPGA می‌باشد. به ویژه در مورد بیت کوین که ASIC ها به خوبی پاسخگوی نیاز هستند.


سخن پایانی

در پایان، رونق بیت‌کوین و سایر ارزهای رمزنگاری شده بسیاری را غافلگیر کرد و اکثر آنها در موقعیت ایده‌آلی برای سود قرار نگرفتند. انویدیا با داشتن محصولی که می‌تواند تقاضای بازار را پر کند، در زمان مناسب در مکان مناسب قرار گرفت. حتی اگر آن محصول هرگز برای آن هدف خاص در نظر گرفته نشده باشد.

سود بادآورده ارزهای دیجیتالی که انویدیا به دست آورد نتیجه مجموعه ای از شرایط منحصر به فرد بود که بعید است دوباره تکرار شود. اگر انویدیا بخواهد دوباره اوج بگیرد باید کاتالیزور دیگری پیدا کند. امیدواریم از خواندن این مطلب لذت برده باشید. لطفا نظرات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید.

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا