نرم افزار

۶ نرم افزار عالی برای بررسی سلامت باتری لپ تاپ

باتری لپ تاپ از سخت افزارهای مهم و اصلی به شمار می آید که متاسفانه کمتر در مورد سلامت آن آگاهی کمتری داریم. ویندوز لپ تاپ شما نیز اطلاعات کافی را در اختیار شما قرار نمی دهد و بر روی دسکتاپ تنها یک نشانگر باتری ریز با زمان و درصد باقی مانده را نشان می دهد. با گذشت زمان متوجه خواهید شد که باتری شما دچار آسیب و لغزش شده است. شارژ باتری متوقف می شود، شاخص سطح شارژ در نوسان است و مقادیر متفاوتی را نشان می دهد. اما نگران نباشید راه حل هایی وجود دارد.با نرم افزار تست باتری لپ تاپ می توان از سلامت باتری آگاه شد.

اهمیت تست و بررسی سلامت باتری لپ تاپ

باتری یک وسیله شیمیایی قابل حمل با منابع محدود است. به دلیل ماهیت، دارا بودن واکنش ولتاژ پیچیده به بار الکتریکی، دارای دما و سن خاص خود هستند. سلامت باتری هم بر عملکرد دستگاه و هم در زمان اجرا تاثیر دارد.

اهمیت تست و بررسی سلامت باتری لپ تاپ می شود، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • دریافت یک نقطه شروع برای مدیریت انرژی در بخش ها و محیط های مختلف
 • حداکثر ظرفیت باتری با گذشت زمان تغییر می کند. در نتیجه، نشانگر شارژ ممکن است قرائت ناقض را به شما نشان دهد. وقتی این اتفاق می افتد، می دانید چه زمانی باتری را کالیبره یا مدرج کنید.
 • استفاده نادرست از باتری باعث کاهش طول عمر آن می شود. نظارت بر سلامت باتری شما را قادر می سازد تا در افزایش طول عمر آن گام های اساسی بر دارید.

معرفی ۶نرم افزار قدرتمند و عالی برای تست و بررسی سلامت باتری لپ تاپ :

1- نرم افزار تست باتری Powercfg Battery Report:

مطالب مرتبط
معرفی 6 نرم افزار عالی برای فشرده سازی فایل

دستور powercfg command یک ابزار پنهانی در ویندوز است که می توانید با استفاده از آن برای تولید گزارشی دقیق از تاریخچه باتری خود استفاده کنید. این اطلاعات شامل عملکرد باتری شما است و به شما این امکان را می دهد تا کاهش ظرفیت باتری لپ تاپ خود را که با گذشت زمان اتفاق می افتد، مشاهده کنید.


برای مطالعه بیشتر: آموزش مقدماتی نرم افزار فتوشاپ – شروع کار با فوتوشاپ


برای تهیه یک گزارش باتری باید Command Prompt را باز کرده و عبارت powercfg /batteryreport را تایپ کنید. این دستور گزارش باتری را با فرمت HTML ذخیره می کند.

تفاوت بین Design Capacity و Full Charge Capacity. شما انتظار دارید ظرفیت شارژ کامل کاهش یابد. با مرور زمان ظرفیت شارژ کامل از ظرفیت طراحی کمتر خواهد بود.
ببینید ظرفیت باتری در طی چند روز گذشته در حالت های مختلف انرژی چقدر تخلیه شده است. همچنین نمودار استفاده از باتری را بررسی کنید.
نکته:
توجه داشته باشید که با استفاده از تست عمر باتری لپ تاپ می توانید مشکلاتی را که بر روی طول عمر باتری شما تاثیر می گذارد را شناسایی کنید. اگر این گزارش اختلافات شدید را نشان می دهد، ممکن است باتری جدید را برای لپ تاپ خود خریداری کنید.

نرم افزار تست لپ تاپ

2- نرم افزار تست باتری BatteryInfoView:

از نرم افزار های رایگان برای تست سلامت باتری لپ تاپ BatteryInfoView است. این نرم افزار یک برنامه رایگان و دارای دو مولفه اصلی می باشد که اطلاعات مربوط به باتری لپ تاپ را در اختیار شما قرار می دهد. صفحه اول آن اطلاعات کاملی را در مورد ظرفیت طراحی شده، ظرفیت شارژ کامل، سلامت باتری، تعداد چرخه شارژ/ دشارژ و موارد دیگر را به شما می دهد.

صفحه دوم تجزیه و تحلیل دقیق گزارش وضعیت انرژی، زمان رویداد، مقادیر شارژ یا دشارژ، و سایر موارد دیگر را در اختیار شما قرار می دهد. هر زمانی که شما کامپیوتر را به حالت تعلیق در آورید یا از سر بگیرید، یک خط لگاریتم جدید به سیستم اضافه می شود. از این طریق می توانید از میزان تخلیه باتری اطلاع پیدا کنید. همچنین شما می توانید اطلاعات باتری را به پرونده های TXT یا CSV ارسال کنید.

مطالب مرتبط
اندروید 12 ، ویژگی ها،تاریخ انتشار، دستگاه های پشتیبانی شده

مزایا:

 • می توانید اطلاعات دقیق باتری را در یک مکان و به صورت همزمان مشاهده کنید.
 • برای مشاهده تغییرات در ظرفیت باتری می توانید گزارش را بررسی کنید.
 • این نرم افزار به شما این امکان را می دهد تا پنجره را در بالای سایر برنامه ها قرار دهید تا باتری را مشاهده کنید.

شاید این مطلب هم برایتان مفید باشد: معرفی بهترین نرم افزارهای ادیت فیلم و اپلیکیشن‌های ویرایش ویدیو


معایب:

 • این برنامه می تواند لگاریتم باتری را با محدوده تاریخ فیلتر کند.
 • این نرم افزار هیچ نموداری را برای پیش بینی میزان فرسودگی باتری در طول زمان نشان نمی دهد.
 • دانلود رایگان نرم افزار: BatteryInfoView

3- نرم افزار تست باتری BatteryMon:

نرم افزار BatteryMon از دیگر نرم افزارهای رایگان برای بررسی سلامت باتری لپ تاپ می باشد. یک نرم افزار آسان که سطح شارژ باتری لپ تاپ را با ارائه یک نمودار از یافته های آن در زمان واقعی نشان می دهد. محور عمودی Y مربوط به میزان سطح شارژ را بر حسب درصد (از ۰ تا ۱۰۰ ) و محور افقی X مربوط به زمان نمونه برداری است.

خط سیاه میزان شارژ فعلی باتری، خط آبی روند را بر اساس نمونه های برون داده شده از داده ها و خط قرمز مقایسه ای را با طول عمر آن نشان می دهد. توجه داشته باشید که در مقایسه های کوتاه مدت، خط قرمز بیش از حد طبیعی منحرف خواهد شد. همچنین شما می توانید در مورد نرخ تخلیه یا دشارژ شدن باتری اطلاعات دقیقی را در هر دقیقه دریافت کنید.

نرم افزار battrymon

مزایا:

 • سلامت باتری را با یک نمودار در زمان واقعی تجزیه و تحلیل می کند.
 • می توانید نشانه های مربوط به سطح باتری، ولتاژ و دما را تنظیم کنید.
 • اطلاعات مربوط به شارژ/ تخلیه، زمان باقی مانده عمر باتری را نشان می دهد.
 • مقایسه و اندازه گیری ظرفیت فعلی با داده های جمع آوری شده در گذشته.
مطالب مرتبط
شیائومی ۱۳ پرو در مقابل گلکسی S23 اولترا؛ بهترین پرچم‌دار اندروید کدام است؟

معایب:

 • این برنامه برای تازه واردان پیچیده خواهد بود.
 • تعداد نمودارها زیاد و پیچیده هستند.
 • دانلود رایگان نرم افزار: BatteryMon

درباره ی بهترین نرم افزارهای امنیتی ویندوز چه می دانید؟


4- نرم افزارتست باتری لپ تاپ BatteryCat:

این نرم افزار یک برنامه بسیار ساده برای بررسی شارژ باتری، ظرفیت و چرخه شارژ است. پنجره اصلی برنامه دارای سه بخش اصلی حالت شارژ فعلی در رابطه با ظرفیت رایج و متداول، اطلاعات در مورد وضعیت انرژی، چرخه شارژ و ظرفیت شارژ کامل در مقایسه با ظرفیت طراحی می باشد.

هنگامی که شما بر روی منو File کلیک می کنید، پنجره History در کنار پنجره اصلی باز می شود. شما می توانید ظرفیت اخیر به همراه تاریخ آن را ذخیره کنید. با استفاده از گزارش داده ها می توانید آن ها را در یک صفحه گسترده کپی و بر روی سلامت باتری لپ تاپ خود نظارت کنید. به صورت پیش فرض نرم افزار BatteryCat داده ها را از باتری هر ۱۰ ثانیه یک بار می خواند که شما می توانید این فاصله را در صفحه Options تغییر دهید.

مزایا:

 • تمام اطلاعات باتری را در یک مکان در اختیار شما قرار می دهد.
 • استفاده و استخراج داده ها به راحتی بدون هیچ دانشی.

معایب:

 • هیچ فیلتری برای جدا کردن داده ها در محدوده زمانی مختلفی وجود ندارد.
 • استفاده از این برنامه پیچیده و گاهی مبهم است.
 • دانلود رایگان نرم افزار: BatteryCat

5- نرم افزارتست باتری Smarter Battery:


بیشتر بخوانید، بیشتر بدانید: معرفی 6 نرم افزار عالی برای فشرده سازی فایل


نرم افزار Smarter Battery تنها برنامه ای است که مجموعه کاملی از ابزارها را برای نظارت بر سلامت باتری لپ تاپ، انجام عملیات کالبیراسیون و ذخیره داده های عملکرد باتری را به شما ارائه می دهد. این برنامه می تواند تاریخچه ظرفیت باتری را در طول چرخه شارژ یا دشارژ، سطح سایش و شمارش چرخه تخلیه محاسبه کند.

مطالب مرتبط
گلکسی A54 یا شیائومی ۱۳ لایت؟ یک انتخاب سخت!

نکته:
صفحه Battery Information اطلاعات مربوط به Full Battery Capacity در مقایسه با Design Capacity، زمان تخلیه شارژ، محاسبه چرخه، سطح سایش و چریان برق در باتری در اختیار شما قرار می دهد.صفحه Capacity به شما کمک می کند تا تکامل ظرفیت باتری را درک کنید که محور Y درصد ظرفیت و محور X داده های ترسیم شده در یک بازه زمانی را نشان می دهد.

تست سلامت باتری لپ تاپ

مزایا:

 • با استفاده از این برنامه شما می توانید به طور همزمان علاوه بر سلامت باتری لپ تاپ خود، چهار باتری دیگر را نیز بررسی و چک کنید.
 • شما می توانید برای اصلاح فاصله زمانی از زوم in یا out و از دکمه های forth/back برای حرکت در زمان استفاده کنید.
 • این نرم افزار می تواند مکانیسم تخلیه را برای سرعت بخشیدن به روند کالبیراسیون شبیه سازی کند.

معایب:

 • گزینه های زیادی در همه جای صفحه پراکنده هستند.
 • در برخی مواقع این برنامه گیج کننده می شود و می تواند با تنظیمات power management settings برخورد کند.
 • دانلود رایگان نرم افزار: Smarter Battery

6- نرم افزار تست لپ تاپ BatteryCare

نرم افزار BatteryCare یک ابزار ساده برای بهینه سازی عملکرد و استفاده از باتری لپ تاپ شما می باشد. شما با استفاده از الگوریتم داخلی می توانید چرخه شارژ یا دشارژ را ردیابی کنید. هنگامی که باتری سیستم شما تعداد مشخصی از چرخه تخلیه را کامل می کند، پیشنهاد می کنیم که باتری را کالبیره یا مدرج کنید. هنگامی که شما این فرآیند را کامل می کنید، آخرین تاریخ و تعداد عملیات کالبیراسیون و موارد دیگر را به شما یادآوری می کند.

مطالب مرتبط
ردمی نوت ۱۲ پرو پلاس در تاریخ ۱۵ دی راهی بازارهای جهانی می‌شود

این محتوای مفید را هم مطالعه کنید: درباره رایانه همراه


در پنجره اصلی برنامه تمام اطلاعات دقیق باتری مانند ظرفیت طراحی شده، ظرفیت کامل شارژ، چرخه دشارژ یا تخلیه کل و سایر موارد دیگر را نشان داده می شود. همچنین نرم افزار BatteryCare می تواند CPU و دمای هارد دیسک شما را کنترل کند و هنگامی که به دمای خاصی می رسد به شما هشدار دهد.

مزایا ی نرم افزار تست باتری:

 • وضعیت باتری را اطلاع رسانی می کند.
 • متناسب با میزان انرژی یا توان باتری شما می تواند تغییر کند.

معایب نرم افزار تست باتری لپ تاپ:

 • تنها قسمتی از اطلاعات مربوط به باتری را در اختیار شما قرار می دهد و استفاده از باتری را بهینه می کند.
 • نصب برنامه با برنامه های ناخواسته دیگر همراه است.
 • دانلود رایگان نرم افزار: BatteryCare

سخن پایانی

شما در این مقاله با 6 نرم افزار تست سلامت باتری لپ تاپ آشنا شدید.همچنین از مزایا و معایب آن ها آگاه شدید.اگر سوال یا نظری دارید آن را در کامنت مطرح کنید تا در اسرع وقت توسط ما جواب داده شود.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا